Igrani naracijski film Tajna jednog cvijeta dio je većeg dokumentarnog filma pod nazivom Gomila u zlatu a sintetizira naše spoznaje o gradini/gomili pokraj Bivoljeg Brda, popularnog naziva Zlatna gomila.
Na gomili raste cvijet naziva žuta zlatoglavica, a ona po predaji raste na raskrižju svjetova, između živog i mrtvog, između jave i sna. Položaj gradine na astronomsko-toponimskoj karti sugerira datumsku povezanost sunca i cvijeta. Sve nas je to ponukalo da povežemo ilirsko nasljeđe i slavensku mitologiju koji se na čudesan način isprepliću. Jari je personifikacija proljetnog sunca koje svoj zenit ima u travnju, kada je i blagdan svetog Jure. U narodnim običajima Jurjevo je zadržalo elemente pretkršćanske ostavštine (Zeleni ratnik koji se na konju pojavljuje u proljeće, kićenje trjemova, bacanje vijenaca u vodu, paljenje baklji i sl.). Stoga je i ime našeg junaka – Jari – sinteza imena Jure i Jarilo (slavensko sunčano božanstvo).
Njegova sestra i djevojka Mara (Maja/Danica/Lada) luta između svjetova. Branje cvijeta zlatoglavice baca je u Podzemni svijet, gdje postaje kraljica zime – Morana, da bi ju na kraju, u proljeće, Jari opet oslobodio i vratio sebi, a samim tim i vegetaciju na zemlju. Ona u proljeće dočekuje svog dragog na Zlatnoj grani drveta života u obliku ptice kukavice. Zalazak sunca za brdom Kukavac čini da gomila zajedno sa žutom zlatoglavicom postaje zlatna. Gomila se nalazi nad ponorom kao i u mitovima. U ponoru je rijeka Neretva, neodoljiva, mistična, ali i ubojita. Tamo je toponim Moruga, jedna od inačica Morane. U grčkoj mitologiji na Elizejskim poljanama žutu zlatoglavicu ubere Perzefona, dok u slavenskoj cvijet đurđevak (cvjeta oko Jurjeva) ubere Mokoš, a Veles je na prevaru odvodi u Podzemlje.
U film je uklopljena i jedna narodna predaje iz Bivoljeg Brda, a ona je vezana za nekropolu stećaka Grčko groblje, jednu od najrasprostranjenijih na našem području. Prema predaji stećke su na svojim leđima tu donijele žene visokog rasta. Film cijelom dužinom prati autorska glazbena podloga benda Bukovo gorje.
Uloge:
Dora Obradović
Matej Šutalo
Matej Obad
Lana Kević
Ivana Malovoz
Jana Knežević
Luka Kuridža
Ajla Sjekirica
Lana Buljubašić
Lana Limov
Mihael Mrvalj
Luka Udženija
Diano Sudar
Petra Sudar
Tomislav Andrić
Anđela Udovčić
Luka Prce
Ana Šudić
scenarist: Igor Beno
redatelj: Josip Pavlović
glazba: Bukovo gorje
autor glazbe: Ivan Bukovac
elementi frule: Igor Beno
kamera: Josip Pavlović
montaža: Josip Pavlović
suradnici: HKUD Domanovići
stećke osmislio: Ernesto Markota
na engleski prevela: Dragana Majstorović
dizajn plakata: Mario Matić
Scenarist: Igor Beno Redatelj: Josip Pavlović Glazba: Bukovo gorje Autor glazbe: Ivan Bukovac Elementi frule: Igor Beno Produkcija: PETKA Perunika i Studio Jaz