Written by 14:55 Legende, mitovi i običaji

VRIJEME ŽETVE

Žetva predstavlja završni ciklus vegetativnog razdoblja, a na metafizičkoj razini simbolizira sumiranje cjelokupnog djelovanja kroz mikro i makro život (dan, godina, životnji vijek) i finaliziranje rezultata kroz plodove rada. ”Žetva” iz ovog članka odnosi se na astronomsku koincidenciju završnih žetvenih datuma između solarnog i lunarnog kalendara u 2023., konkretnije datuma 29. rujan i 7. listopad. Zato ćemo to potanko objasniti komparativnom analizom.

29.RUJAN

PUN MJESEC

Mjesec rujan mjesec je žetve i mjesec jesenskog ekvinocija, poravnavanja u trajanju dana i noći, koje se danas naziva početkom jeseni. Sa solarnog aspekta to je fiksni 23. rujan, a sa lunarnog to je prvi puni mjesec nakon ekvinocija, a on se dogodio dana 29. rujna 2023.


Mjesec žetve naziv je punog mjeseca nakon jesenskog ekvinocija, za drevne poljoprivrednike to je znak da je žetva završila i da se trebaju ubrati plodovi i prinijeti darovi zahvale

Mjesečeve faze imaju svoje posebno mjesto u raznim računanjima vremena i u raznim tradicijama, a mlad i pun mjesec su dvije suprotne strane ciklusa. Vjerovalo se da se za mlad mjesec začinju, a za puni mjesec ostvaruju ideje. Godina ima 13 mjesečevih mijena, odnosno 13 mjeseci. Ako 28 dana, koliko iznosi vrijeme između dva puna mjeseca, pomnožimo sa 13, dobijemo 364, što je dan manje nego puna godina. Stoga mjesečeve faze nikad ne zatvaraju krug i svaka nova godina nudi drugačiju igru mjeseca. Za stare kulture svaki puni mjesec označavao bi jednu fazu godine i imao bi i svoje ime, ovisno za koje je razdoblje vegetacije i života vezan. Pun mjesec oko jesenskog ekvinocija nazivao bi se mjesec žetve, a to je u u našem slučaju – 29. rujan.

Jedan od drevnih kozmoloških mitova govori da svijet na svojim leđima nosi žaba kornjača. Njen oklop savršeno je usklađen s mjesečevom godinom: 28 ”polja” na obrubu (kao 28 dana) i 13 ”polja” unutra (kao 13 mjeseci)

Drevni kineski carevi posebno su poštovali datum punog mjeseca žetve kako bi iskazali zahvalnost bogovima za plodove zemlje i zatražili blagoslov za iduću sezonu. Nekad je to uključivalo i prinos životinjskih žrtava. Bio je to blagdan sredine, odnosno kulminacije jeseni a zašto sredine, odgovor je jednostavan – drevne kulture su za početak jeseni smatrali početak mjeseca kolovoza, tako da su svi početci godišnji doba kako se danas definiraju, ustvari sredine u prirodnim kalendarima. Kineska nova godina primjerice započinje prvim mladim mjesecom nakon zimskog solsticija. Festival sredine jeseni jedan je od najpopularnijih kineskih blagdana. Tada se obitelj okuplja i dijeli bogate trpeze kao zahvalnost za plodove zemlje i rada.

Festival ”Sredine jeseni” u Pekingu

Svoje rituale tijekom mjeseca žetve imali su i američki Indijanci. Nazivali su ga ”mjesec od ječma”. Uglavnom, od Kelta i starih Europljana, Pueblo Indijanaca, sve do Japanaca – svatko je, manje više, imao suštinski slične svetkovine u ovo vrijeme.

Indijanac u Quebecu obilježava Pun mjesec žetve

TRI ARKANĐELA ILI SAMO MIHAEL

No i sunčev kalendar (12 mjeseci) uklopio se ovdje. Hrvati katolici fiksni blagdan koji pada 29. rujna, pučkim imenom zovu Miholjdan. Riječ je o blagdanu trojice arkanđela: Gabrijela, Rafaela i Mihaela. Arkanđeli su najviši stupnjevi anđela i po hijerarhiji odmah su do Stvoritelja. Gabrijel je onaj koji naviješta rođenje, Rafael je pratitelj kroz život, a Mihael je pobjednik nad smrću, nad Sotonom. Ne samo kod Hrvata, već i kod ostalih naroda, blagdan se pučki naziva samo imenom Mihaela, dok se druga dvojica ne spominju, a daljnji tekst će rasplesti zašto mislimo da to nije slučajno.

U Rami Miholjdan se naziva Mijolj a osim pučkog veselja i blagovanja plodova, organiziraju se i vašari na kojim se prodaje stoka.

Na jugoistoku Srbije i u dijelovima Rumunjske gdje žive tzv. Vlasi (poznati po tradicijskoj baštini paganstva, pa i po magiji) za Miholjdan prisutni su običaji štovanja triju starica – tetki, koje donose bolesti i prokletstva ako ih se zanemari i ako ih se ne štuje. Čini se da nema nikakve veze između triju tetki i tri arkanđela, no polako.

Miholjski plodovi jeseni kod pravoslavnih Srba. Vjerovalo se da jesen nastupa na Miholjdan.

Miholjdan je prekretnica u narodnom računanju godine. Pučko vjerovanje kaže tko se do toga dana nije opskrbio za hranu, zima će mu biti teška. To je u prirodnom kotaču godine točka odakle počinje finalna predstava jeseni, konzumacija plodova. Sjetva, rast i žetva su ono što u godini predstavlja trodiobu, isto kao rođenje, življenje i umiranje u cjelokupnom životu. Gledajući na ljudski život, jesen predstavlja starost – razdoblje kada se sakupljaju plodovi, kako rada, tako i života.

Tri arkanđela: Mihael (pobjednik nad smrću), Rafael (pratitelj kroz život) i Gabrijel (navjestitelj života)

Arkanđeo Mihael kao pobjednik nad smrću i Sotonom ima svoj logičan datum u prirodnom rasporedu životnih ciklusa unutar godine. Slave ga kršćani svih usmjerenja. Dok se kod katolika blagdan svih arkanđela naziva samo Miholjdan, pravoslavci Miholjdanom zovu blagdan Kirjaka Otšelnika, što je čudno jer spomenuti svetac nema nikakve veze s arkanđelima i Mihaelom.

Sveti Kirjak Otšelnik je grčki svetac, čiji se blagdan u puku naziva Miholjdan.

Paganska žetvena tradicija Kelta očuvala se kroz Miholjske običaje Britanije. Naime Miholjdan (Michaelmas) bio je pravi žetveni praznik. Pravila bi se lutka od kukuruza koja bi bila tijelo ili kuća u kojoj će se nastaniti duhovi jer vjerovalo se da su u kukuruznim poljima posebno prisutni duhovi. Lutka je predstavljala samu majku zemlju, dok je kukuruz plod – njen sin, koji je žetveno prinesen – kako bi bio hrana ljudima. Kukuruz u mnogim kulturama i predstavlja božansku biljku koja spaja sunce i zemlju, kako zbog izgleda i imena, tako i zbog funkcije u prirodi. Sveti Mihael prikazivao bi se s guskom u ruci a običaj je nalagao da se nakon žetve spremaju obroci od guske.

Pravljenje kukuruzne lutke – ostatak drevnog paganskog običaja na britanskim otocima, uklopljenog u Michaelmas.

TRI ŽENE ILI SAMO ŽETEOKINJA

U raznim kulturama postojale su tri žene koje su plele niti sudbine. U povijesnim zapisima, naravno, najviše redaka posvećeno je grčkim i rimskim verzijama pa ćemo ih i ovdje navesti. Rimljani su ih zvali Parke, a Grci Mojre a pojedinačno su se kod Grka zvale: Kloto, Alhesa i Altropa. Kloto je plela, Alhesa mjerila a Altropa presijecala nit života. Drugim riječima njihove osobine označavaju tri segmenta u životu ljudskog bića na zemlji: rođenje (pletenje), življenje (dužina života) i smrt (presijecanje niti). Altropa je i boginja rata.

Tri grčke boginje sudbine, Moire (atributi: stvaranje, mjerenje i vaganje)

Vidimo interesantnu sličnost osobina arkanđela s osobinama Mojrea u atributima, a poznato je da su se brojni paganski običaji uspješno inkorporirali u kršćanstvo.

Tri žene sudbine kod Grka i Rimljana samo su jedna verzija trojedine boginje. Kelti, Nordijci, Gali, Normani, Indijci i ostali imaju direktnu vezu boginja sudbine s tri aspekta ženske boginje (rođenje/djevojaštvo, život/doba žene, umiranje/doba starice). Njihovi likovi često su klesani u kamenje oltarskog karaktera i uvijek su u grupi od 3 s motivima žetve i žrtve. Jedna bi imala raspuštenu kosu (djevojka), jedna haljinu (žena), a jedna zmiju i žetvene plodove (starica). Kod Kelta su se nazivale Matres ili Matrone (slično kao i ”mater”, majka), kod Nordijaca Norne, kod Hurita Hutene, Tridevi u hinduizmu itd., manje više – atributi skoro identični: tri žene, nositeljice sudbine i osnovnih dijelova života.

Reinske matrone u Bonnu

Hinduski prikaz trostruke boginje sudbine Tridevi

Ona koja je zadužena za žetveni aspekt prikazivana je tako što u ruci drži rog u kojem su plodovi zemlje. Taj rog nazivao se rogom izobilja. Doba žetve doba je zahvalnosti boginjama ili boginji, ako je gledamo kao jednu. U prikazima žetve guske su te koje često lete iznad polja. Dakle, dani posvećeni matronama, dani su oko jesenskog ekvinocija, a žetva jedno od glavnih obilježja.

Rog izobilja, vrlo čest predmet u rukama boginje: od Indije, preko Perzije, Europe, pa sve do Amerike. Rog predstavlja i samo božanstvo, simbol vlasti, a hrana i plodovi koji su u rogu znak su posvete.

Kod Slavena također postoji taj korelat. Dani Lade, Ljelje i Dodole padaju nakon jesenje ravnodnevnice. Lada predstavlja proljeće (mladost), Ljelja ljeto (zrelost), a Dodola kao Perunova žena i boginja kiše – jesen. Njoj su se, kao gromovnikovoj ženi, posebno upućivale molitve za kišu nakon jesenje žetve. Nazivali su je i Perperuna a žetveni običaji posebno su vezani za hrvatske krajeve. Prema ovom slavenskom blagdanskom kalendaru vidimo da su i Dodolin i Ljeljin i Ladin dan koncem rujna.

Slavenski kalendar za godinu 7521. (2012.) koji smo pronašli na internetu. Nismo ispitali autentičnost, no lijepo se uklapa u naš članak u pogledu blagdana koncem rujna.

Osim tri žene (često i starice ili vile) postoji i ona četvrta koja simbolizira zimu i smrt. Često se ona i crta u prikazima u vodoravnom položaju, ispod nogu ove tri.

Tri moire (fides) pobjeđuju boginju smrti (Muzej u Londonu)
FESTIVAL TRIDEVI

Tridevi je u hinduizmu pandan ovih boginja. Tridevi festival traje 9 dana, a obilježava se u čast Ramine pobjede nad bikom Ravanom. Kalkulacije datuma ovise o mjesečevom kalendaru. Ove godine festival je bio od 15 do 23. listopada, no prošle godine bio je u razdoblju od 29. rujna do 7. listopada.

Folklor Dridevi festivala
BAJKA O TRNORUŽICI I VRETENU

Trnoružica je bajka nastala na osnovu proučavanja narodnih predaja i mitova. U kratkim crtama: za svečanost rođenja princeze pozvane su tri vile koje su je darovale različitim vrlinama i darovima, dok je četvrta, jer je nisu pozvali, izrekla prokletstvo da će se djevojka na svoj 16. rođendan ubosti na vreteno i spavati 100 godina. U bajci se jasno vidi simbolika vretena jer su Moire žene koje na vretenu pletu niti sudbine i daruju ljude njihovim duhovnim osobinama. Vidimo ih u obliku tri vile, dok je četvrta simbol same smrti. Kao što Mihael pobjeđuje Sotonu, tako ovdje i Moire pobjeđuju boginju smrti. Ako gledamo vegetativno, tri vile života su proljeće, ljeto i jesen, vila smrti je zima.

Umjetnička slika Aleksandra Zicka prikazuje trenutak kada se Trnoružica ubola o vreteno

ELIZEJSKA MISTERIJA

Grčki mjesečev kalendar bio je poseban i početak godine smatran je prvi mladi mjesec nakon ljetnog solsticija. Od 15. do 21. mjeseca Boedromiona prema atičkom kalendaru obilježavaju se dani Elizejske misterije u čast Demetre i njene kćeri Perzefone kao zahvala za povratak Perzefone iz Hada, na simboličkoj razini – pobjeda nad smrću. Ovi blagdani ovijeni su velom tajne jer su članovi kulta koji su prakticirali obrede bili prisiljeni na šutnju. Festival se održavao u gradu Eleusis nedaleko od Atene. Prema nekim povjesničarima žrtvovale bi se svinje i veliki bik a obred je uključivao prinos jesenjih plodova u posvećenim košaricama. Postoji mogućnost kumira u obliku muškog spolnog organa ili klasa žita. Po završetku festivala svećenik bi zazivao kišu. Ako konvertiramo atički kalendar u današnji, dani Elizejske misterije počeli su u noći punog mjeseca s 29. na 30. rujan 2023. a završili u noći s petka na subotu – sa 6. na 7. listopad, kada je blagdan Hada – boga podzemlja.

Ninnionski tablet prikazuje elemente Elizejske misterije

BLAGDAN SJENICA

Prvog punog mjeseca u građanskoj novoj godini, u mjesecu tišri (između rujna i listopada) kod židova slavi se Sukot, Blagdan sjenica, vezan za žetvene svečanosti. Prave se kućice od granja – sjenice, kao spomen na 40-godišnje lutanje židova kroz pustinju, koje je uslijedilo nakon primanja 10 zapovijedi od Jahvea. Sjenice su se kod Židova inače pravile u čast zahvale, konkretno Jahvi, koji ih je na kraju puta, ipak uveo u Obećanu zemlju. Godine 2023. Sukkot se  slavio 29. rujna kada je i bio pun mjesec. Blagdan sjenica slavi se od 7 do 8 dana. Prema ovome vidimo da su se datumski poklopili Sukkot i Elizejska misterija, završetak je bio 7. listopada.

Tradicionalna židovska trpeza unutar sjenice u prirodi za Sukkot

PROĐENDAN PROROKA MUHAMEDA

Supstitut ovom blagdanu u islamu je rođendan Proroka Muhameda. Iako razne zemlje posebno određuju datum kada će to biti, sve je u 2-3 dana u vrijeme punog mjeseca, tako da su Sukkot i rođendan Proroka smješteni u isti dan (dan gore, dan dolje). Ove godine također je 29.rujan bio taj blagdan.

Svečanost Mevlida, rođendana Proroka Muhameda, u veselom ozračju uz pjesmu i folklor

MITRA

Mitra je ratničko sunčano božanstvo raznih kultura vezano za početak jeseni. Njega su štovali još i Hindusi, da bi se putem zoroastrizma prebacio u Perziju i dalje. Rimljani su ga poslije uspješno uklopili u svoju religiju. Jedno je od božanstava čije se rođenje poklapa sa zimskim solsticijem.

Na reljefima je prikazan kako ubija bika, kao što to čini i arkanđel Mihael sa Sotonom.

Mitrin reljef iz Golubića kod Bihaća

Mitra je često prikazan kao sunčano božanstvo sa sedam zraka. Zanimljivo, i čuveni Kip slobode u New Yorku ima 7 zraka i drži u ruci baklju, a ona je u ezoteriji simbol prosvjetljenja. Jedna od verzija imena Mitre u hinduizmu je Maitri. Vidimo sličnost s Matronama, a ovdje možemo uočiti i riječ ”tri” kao poveznicu s tri tetke, Parke, arkanđela i slično, odnosno s  trostrukom naravi božanstva.

Mitrin reljef u Chernevitsi (Ukrajina)

Kip slobode u New Yorku sa sedam sunčanih zraka, koliko ima i Mitra

MEHRAGAN

Poveznica između Mojra i Mitre jeste perzijski blagdan Mehragan. Božanstvo Mehr bilo je izvorno Mitra. Iako je riječ o predislamskom blagdanu, tradicija obilježavanja Mehragana očuvana je sve do danas jer je snažno utisnuta u folklor Iranaca.

Blagdan Mehragan u Dušanbeu

Dan Mehr u mjesecu Mehr odgovarao je datumu kada su poljoprivrednici želi svoje usjeve. Tako su se zahvaljivali Ahura Mazdi za plodove rada i zemlje i molili zaštitu od predstojeće zime. Postoji sunčev datum Mehragana i on je fiksni – 2. listopada; i mjesečev – ovisan o mjesečevoj mjeni. Godine 2023. on je pao 8. listopada. Period između ova dva datuma vrijeme je završetka žetve.  Orijentacijska točka računanja je nova godina, odnosno proljetni ekvinocij iz perzijske perspektive. Vidimo kako se u priliku i ovaj datum (dan gore-dolje) uklopio u našu priču (razdoblje od 29.rujna do 7. listopada 2023.). Mehrgan se u drevno vrijeme najviše slavio u Persepolisu. Vidimo sličnost između naziva Perzefona (grčka verzija blagdana kroz Elizejske poljane) i Persepolis.

Ruševine legendarnog Persepolisa, simbola perzijske drevne civilizacije (palača Darija 1)

PERZEJ I MITRA

Kad smo dotakli pojmove Perzefone i Perzepolisa, trebamo spomenuti i grčkog junaka Perzeja. Elizejske poljane jesu metafora pobjede dana nad noći, koje se odvija kako u pravom, tako i u prenesenom značenju. Boravak u podzemnom svijetu može biti slika pojedinih zviježđa. Ako bismo Mitru usporedili sa zviježđem, on može biti ili Perzej ili Orion (lovac), jer su oba sazviježđa u konfrotaciji sa sazviježđem bika, koji u kozmičkim relacijama igra ulogu ”rogonje”, a svoje ekvivalente nalazi u božanstvima kao što su Saturn, Ravana, Seth i sl.

Sazviježđe Perzej prikazuje junaka Perzeja prema mitu o odsijecanju glave čudovištu meduzi Gorgoni

Perzej je bio Zeusov i Danajin sin. On je želio osloboditi majku koju je zarobio Acrisius, kralj Arga jer je proročanstvo glasilo da će Acrisiusa ubiti sin njegove kćeri. Zbog toga je Danaju zarobio u podzemlje. Međutim u obliku zlatne kiše pojavio se Zeus i oplodio je. Iz te veze rodio se Perzej. Acrisius je zbog toga Perzeja i Danaju bacio u more u kovčegu. Plovili su tako dok ih nije pronašao ribar.

Priča o odbačenom djetetu koje voda izbaci, pluta i netko ga preuzme, nije izolirana. Slično se dogodilo s Ozirisom, Mojsijem i sl.

umjetnička slika J.W. Waterhousea prikazuje pronalazak Danaje i Perzeja
Biblijsko spašavanje Mojsija

Kad je Pan, bog podzemlja oteo Velesa, nosio ga je iznad mora, i kako je Velese postajao sve teži, Pan je ispustio kolijevku koja je plutajući došla do otoka Bujan na Azovskom i Crnom moru. Tamo je svladao Koršunu (iz reda tamnih, bikovskih božanstava) koji je zatočenu držao princezu labudicu Azovušku, kćerku Svaroga i Majke Sva.

mitski otok Bujan koji se misteriozno pojavljuje u Azovskom moru česta je tema davnih ruski bajki i legendi, ali i jedna od glavnih točki slavenskog panteona

Viktor Vasnjecov: Sirin i Alkonost – ova slika prikazuje arhetip ženskog slavenskog božanstva proisteklog iz ptice, pramajke Mater Sva. Labudica Azovuška jedan je od likova koji spajaju lik žene i ptice. Sirin ponekad ima i riblje atribute (otud naziv i za Sirenu, a u korijenu je ”sir” – Srijus majka)

Ako gledamo nebesku kartu, vidimo da je sazviježđe Perzej iznad sazviježđa bika pa neki teoretičari smatraju da bi Mitra mogao biti upravo ovo sazviježđe. Mitra je rođen iz stijene, točnije iz kamenog jajeta. Stijena je okružena zmijama (kozmičko vrijeme). Izlazi s frigijskom kapom na glavi držeći u ruci mač i baklju. Mač predstavlja pogubljenje neprijatelja, a baklja pobjedu, on je taj koji donosi svjetlo. Njegova majka Anahita indetificirana je s Ištar, Izidom i Afroditom, dakle Venerom ako gledamo zvjezdani kontekst. Perzejeva majka je Danaja (zvijezda Danica, Venera?). Kod Slavena to je Mara. Iz krvi ubijenog bika nastaje sve živo vezano za vegetaciju. Ta žrtva potrebna je da se nastavi život na zemlji.

Mitrin reljef iz Wisbadena – ritualno klanje bika i cijeđenje krvi u pehar sa zmijom

Rađanje Mitre iz stijene, St. Clements (postoji sličnost i sa svetim Petrom, jer ”Petar” u prijevodu znači ”stijena”. Čak mu i Isus mu kaže: ”Ti si Petar – stijena”)

Spomenute informacije vezane su za ovu priču zbog zvjezdanog neba oko jesenskog ekvinocija kada je sazviježđe bika najvidljivije na noćnom nebu. Reljefi koji prikazuju Mitru kako ubija bika obično sadržavaju i druge motive, kao što su lav, škorpion, gavran, zmija, pehar, pas i sl. Prema mitu na dugom putu svladavanja bika Mitra susreće mnoge prepreke. Kad ga konačno savlada, na klanju su prisutni zmija (koja pokušava uhvatiti krv u pehar kako bi dobila bikovu mudrost), gavran, škorpion i pas. Za vrijeme jesenskog ekvinocija sve ove stvari se jasno i vide na noćnom nebu. Na vrhu je sazbiježđe Perzeja (Mitre), ispod njega je bik, a ispod bika sazviježđa psa, zmije, pehara i škorpiona.

Astrološki simboli ubijanja bika

U vedskom periodu ekvinocij je poravnavao putanju bika i sunca. Mitra kao pobjednik nad bikom oslobađao je ljude od zapisane sudbine. U Rimu će postati nepobjedivi – Sol Invictus. Dušama pušta da budu pročišćenje kroz 7 stupnjeva inicijacija i pod zaštitom 7 božanstava utjelovljenih u 7 nebeskih tijela: Merkur, Veneru, Mars, Saturn, Jupiter, Mjesec i Sunce.

Prikaz drevnih saksonskih božanstava koji su korelati Suncu, Mjesecu, Merkuru, Veneri, Marsu, Jupiteru i Saturnu

Konstelacijski prikaz ekvinocija današnjice. Lovac (Orion) i Perzej uvijek su kraj sazviježđa bika. Oni ga u mnogim mitovima i pričama ubijaju. Ispod su sazviježđa čiji se likovi prikazuju na reljefima Mitre i ostalih božanstava sličnih atributa. Mitovi su najvjerojatnije i nastali u vrijeme dok je ekvinocij bio u biku (otprilike od 4300.pr.Kr. do 2150.pr.Kr.)

 

ISLAMSKA VEZA

Supstitut arkanđela u islamu su meleci: Džibril (Gabrijel) Mikail (Mihael) i Izrafil (Rafael). Izrafil je onaj koji će se pojaviti na sudnji dan pušući u rog. Treba napomenuti da je po toj osobini Izrafil sličniji Mihaelu nego Rafaelu – u kontekstu funkcije suda, dovršenja zemaljskog života, pobjede nad smrću, Sotonom. Ovi meleci također pletu niti ljudske sudbine. Melek Azrael ili Izrail jest četvrti melek, anđeo smrti. I po ovome vidimo sličnost s Moirama.

Melek Izrafil pušući u rog donosi sudnji dan

RUJEVIT

Rujevit je također ratničko-sunčani bog kod starih Slavena. Vezan je za žetvu i zrelo sunce na ulasku u jesen. Indetificiran je s Jarilom i Perunom a označava sunčev vrh, crvenu boju (otud naziv za vino – rujno vino). Na otoku Rujan (Rugen, Njemačka) bio je njegov najpoznatiji kip sa 7 glava i 8 mačeva. O ostacima njegova kulta govore mnogi toponimi na Balkanu (Ruište, Rujevica, Rujnica, Rujan) a i sam mjesec Rujan pripada razdoblju Rujevita. Usudit ćemo se ovdje slobodno protumačiti simboliku glava i mačeva. Ako gledamo računanje vremena po kojem je ožujak prvi mjesec u godini, ispada da je rujan (septembar-7) sedmi mjesec a listopad (oktobar-8) osmi. U ovoj priči riječ je o prijelazu iz sedmog u osmi mjesec. Sedam je broj potpunosti a 8 dovršenosti. Nakon upotpunjenja vegetacijskog ciklusa žetvom se, kao u glazbi zatvara oktava i vrijeme je za čišćenje, kako bi se opet prolazilo kroz cikluse. Kao što Mitra ima sedam zraka svjetlosti, tako i Rujevit ima 7 glava.


Sedmoglavi bog rata Rujevit

stadion HNK Rijeke na Rujevici, jedan u nizu toponima koji svjedoče ostatku štovanja Rujevita na našim prostorima

FIDES

Rimska božica Fides slavila se na prelazu iz rujna u listopad. Još je jedna od inačica Moira jer Fates su britanski naziv za ova božanstva (fate-sudbina). U ruci bi često držala žito ili druge plodove zemlje. Također drži i grlicu. Grlica kao sveta ptica ima korelat i u patki.

Statua boginje Fides. Negdje se navodi i kao Justicija, boginja pravde. Ona je ta koja donosi krajnji sud, koja važe djela i grijehe kada dođe vrijeme svođenja računa, a to je u ovom slučaju žetva

grlica s glavom žene, simbol boginje na drevnim artefaktima

7. LISTOPAD

SHEMINI ATZERET

Zadnjeg dana Blagdana sjenica slavi se Shemini Atzeret, a to je godine 2023. bio 7.listopad. Njime se slavi posebna zaštita i prijateljstvo između Jahvea i njegovog izabranog naroda – Izraelaca, koje je uspostavljeno tijekom 40-godišnjeg egzila kroz pustinju. Tada se moli za kišu i zahvaljuje za žetvu. ”Shemini Atzeret” doslovno znači ”skup osmog dana”. To je znak da se ušlo u novu godinu, krug je zatvoren, a Tora se čita od početka. Zanimljiv je i čest broj 40. Opći potop – 40 dana, egzodus Židova 40 godina, boravak Isusa u pustinji 40 dana, 40 dana nakon uskrsnuća Isus se prikazao učenicima, 40 dana traje karantena, 40 dana se ženi preporučuje odmor nakon poroda, 40 je tjedana trudnoće. Općenito 40 dana predstavlja razdoblje u kojem će se dogoditi velika promjena.

Skup osmog dana jedan je od najvažnijih događaja za židove. Kad im je Jahve davao Toru, posebno je naznačio određene datume iz kojih će ljudi iščitati ono što se ima ostvariti.

Neki propovjednici tumače da će upravo ovaj dan biti Sudnji dan

PYANOPSIA

7. dana 4. mjeseca po atičkom kalendaru slavila se Pyanopsia. Ovaj grčki festival slavi zahvalnost junaka Tezeja naspram naklonosti Apolona koji ga je pratio na njegovom putu i omogućio da savlada bika Minotaura u labirintu na Kreti. Tako je uspostavljena tradicija žrtve zahvalnosti vezane za jesensku žetvu gdje bi se Apolonu, sunčanom božanstvu davali prinosi jesenjih plodova. Konvertirajući atički kalendar u naš današnji, datum Pyanopsije također je 7. listopad.

MINOTAUR, Tezej i Minotaur, mozaik, Napulj: Tezej ubija minoataura na sličan način kao i Mitra bika (Taurus je bik)

Tradicijski stol Pyanopsie u kulturi helenizma: plodovi zemlje uz svijeću pobjede svjetla nad tamom, života nad smrti

RADOGOST

Stari Slaveni u ovo vrijeme slavili su Radogosta. Radogost je božanstvo pretežno polapskih Slavena i također je vezano za razdoblje žetve, a sudeći po ranije spomenutom kalendaru, dan mu pada 7. listopada. Na ovim skulpturama vidimo ga u obliku psa na čijoj je glavi patka a na grudima glava s rogom, dok na drugoj također nalazimo patku, rog izobilja, u drugoj ruci čekić a na glavi kapa u obliku volovskog božanstva. Neki teoretičari smatraju da je Radogost nitko drugi do Perun koji u razdoblju žetve svladava Velesa, jer poljoprivredni ciklus je završio i Veles (vol kao simbol) više nije potreban u tom obliku, lagano prelazi u vuka (psa).

Rogovi bika, patka, rog izobilja, sunce, sudački čekić – atributi Radogosta

Patka i guska kao životinje iz iste porodice predstavljaju toteme božanstva majke zemlje. Aleksandar Asov navodi Svetu Patku koja je bila u vremenu stvaranja, prije same Majke Sirove Zemlje.

Ruska bajka ”Bijela patka” sadrži arhetipe drevne boginje

SVETI DEMETRIJE

Dana 8.listopada (dan poslije 7. listopada) u katoličkom kalendaru blagdan je svetog Demetrija, srijemskog mučenika, sveca po kojem je dobio ime i hrvatski kralj Zvonimir. Zanimljivo je da imamo leksičku i datumsku sličnost s ovom pričom jer ime Dmitar (Mitar) neodoljivo podsjeća na Mitru. Znakovito je da se i kapa kardinala naziva mitra, a simbolizira njihovu vlast.

Sveti Dimitrije Srijemski

JUPITEROV DAN GNJEVA

Kod Rimljana 7. listopad bio je blagdan Jupiter Fulgur (Jupiter dnevne munje), odnosno gnjeva, kao i ratničkog aspekta boginje Junone. Janus je solarno ratničko božanstvo i jedna od varijanti imena Ivan. Kod nas imamo junca (vola), a sama Junona i jest prikazana kao nebeska krava. Zanimljivo je da je ovaj dan u pravoslavnom kalendaru blagdan začeća Ivana (Jovana) Krstitelja.

Jupiter

Transformacija Junone u svetu kravu

JITIYA

Jitiya je trodnevni festival koji se slavi od sedmog do devetog lunarnog dana u mjesecu Ashvin. Ako prebacimo na 2023., završetak Jitiye je 7. listopad. U nekim tradicijama festival traje 8 dana i u tu svrhu sve u u znaku broja 8. Nakon žetve odvajaju se po 8 različitih sjemena koje žene krišom u zoru stavljaju u košaru i puštaju niz rijeku. Sedmog dana navečer ostave hranu za šakale i orlove, kako ovi ne bi naškodili njihovoj djeci, potomstvu i plodovima zemlje. Sve je to vezano i za legendu o sukobu orlova i zmija na svetoj stijeni. Orao predstavlja nebesko božanstvo (kod Slavena svijet Prava gdje vlada Perun). Jitiya je sveta smokva koja se posadi 8 dana uz blagovanje 8 različitih vrsta povrća. Žene posebno zazivaju blagoslov za djecu koja se začinju u ovom razdoblju.

MATRI NAVAMI

Dana 8. listopada 2023. bio je blagdan Matri Navami. Matri Navami završna je točka devetodnevnog blagdana Indijaca. Vezan je za majku zemlju, za žetvu, za duše umrlih. Opet imamo Matri (matrone) a sama riječ Nav i predstavlja svijet duša i onostranost, odnosno zemaljsku smrt kada dođe vrijeme žetve. Majka predstavlja samu majku zemlju, davateljicu života. Nakon žetve ide ponovno začeće. Matri Navami dio je šireg blagdana u vremenu Pitru Paksha koje počinje onda kada sunce uđe u horoskopski znak djevice (znak djevice: 23. kolovoza – 22.rujna). Vjeruje se da duhovi predaka tada dolaze u naš svijet i odlaze s prvim punim mjesecom nakon ravnodnevnice (to je u ovom slučaju 29. rujan). Prema legendi junak epova Karna tada se vraća na zemlju kako bi se iskupio zbog rasipanja zlata, i mora pretke udobrovoljiti hranom (karna-tijelo/inkarnacija-utjelovljenje). Stoga ljudi moraju žetvom, darovima i žrtvom dati spokoj dušama umrlih.

VENERA U DJEVICI

Mora se spomenuti i sazviježđe djevice vezano za istoimeni horoskopski znak. Najsjajnija zvijezda ovog sazviježđa jest Spica a nazivaju je žetvenom zvijezdom. Sva ženska božanstva starog svijeta, ako tražimo njihove nebeske zamjenice, vezana su za sazviježđa psa i djevice, te za planete Spica, Sirijus i Veneru, a često personificiraju rođenje, življenje i umiranje. Spicu nazivaju ”Pšenicom djevice”. Mitologije se često isprepliću što daje dojam cikličnosti istog ženskog božanstva koje u određenom vremenu igra ulogu rođenja, življenja, rađanja ili smrti. Tako se npr. Ištar nekad odnosi na Veneru, a nekad na sazviježđe djevice. Ona ide u podzemni svijet da bi bila ljubavnica boga Tamuza. Kod Grka to čini Perzefona i sl. Dok nije tu, život na zemlji je pust, no ona rađa novi život. Nekad se predstvlja kao Izida koja u ruci drži sina Horusa, sunce. Njena pojava na noćnom nebu znači pobjedu nade i novog života, pobjedu nad paklom i svijetom podzemlja. U vrijeme žetve ujedno se vrši i sjetva. 

Salinas Price prema položaju Spice u vrijeme trojanskog rata, a na osnovu opisa iz Ilijade, jača tezu mogućnosti postojanja Ilija u Gabeli. O tome smo pisali o članku o Salinasu Priceu. Venera je u razdoblju od 8. listopada (dan nakon 7.listopada) do 8. studenog ove godine bila u sazviježđu djevice.

Izida i Horus

Sazviježđe djevice

JERUZALEMSKI HRAM

Stijena iznad Jeruzalema je sveto brdo Mojra na kojem je Abraham trebao žrtvovati sina Izaka. Vidimo sličnost između Mojra i Moira, a u kontekstima žrtve uklapa se u ovu priču. Abraham je na kraju žrtvovao ovna. Na hramskoj gori čuvao se kovčeg saveza i 10 Jahvinih zapovijedi nakon kojih je Mojsije uništio zlatno tele kojem su se Židovi klanjali dok je on primao zapovijedi. Mojsije, kao i Mitra, na neki način savladava bika. Stijena iznad Jeruzalema glavno je svetište triju abrahamskih religija: židovstva, kršćanstva i islama, i glavna točka prijepora, i glavna tema završne žetve – Armagedona, apokalipse.

Al Aqsa – džamija na stijeni u Jeruzalemu, mjesto davnog izraelskog hrama na svetom brežuljku, brdu, stijeni

U kontekstu armagedona provlači se teza o završnoj bitci u Jeruzalemu na kraju vremena, za židove o dolasku mesije, za kršćane i muslimane o ponovnom dolasku Isusa Krista.

52 – BROJ VENERE I SIRIJUSA

Knjiga Josepha Weeda ”Mudrost majstora mistike” iz 1971. sadrži mnoge misterije i okultne spoznaje. U njoj se navodi i 7 ciklusa od po 52 dana od kojih se sastoji godina.

U sakralnoj geometriji broj 52 ima vrlo značajnu ulogu. U kotaču godine, gledajući mjesečevu godinu (364 dana) imamo 52 tjedna.

Sirijus B napravi krug oko Sirijusa A za 52 godine. U psećem životu jedna ljudska godina traje 52 dana, a Sirijus je u sazviježđu psa (nazivana i pseća zvijezda). 520 dana ukupno je vrijeme trajanja Venere kao danice i večernjače (260 dana danica i 260 dana večernjača)

U pučkoj tradiciji vrijeme početka žetve obično je oko Velike Gospe. Tu imamo dosta i folklornih nagoviještaja. Završetak žetve je taj prijelaz iz rujna u listopad. Razdoblje od 15. kolovoza (Gospojina) do 7. listopada je 52 dana.

Astecci su posebno štovali 52-godišnji ciklus i vjerovali da će se svemir urušiti ako svake 52 godine ne nahrane bogove dovoljnim brojem ljudskih žrtava. Održavali su ceremoniju nove vatre jer se na tijelu žrtve palila vatra u znak zahvalnosti što je sunce ponovno izašlo.

Osim toga unutar same godine imali su 18 mjeseci od ponekih 20-ak dana. 29. rujan bio je granica između mjeseca Teuleca i Tepeihuitla. Tada su žrtvovanja bila takva da su uključivala žrtvovanje djece, vađenje srca, deranje kože i slično.

Slijedeći datum u ovom nizu od 52 dana je taj prijelaz iz 28. u 29. studeni. Tada su kod Azteka žrtvovanja bila najmasovnija. Žrtvovalo bi se Huitzilopochtliju, solarnom i ratničkom božanstvu.

okrutno zimsko božanstvo Huitzilopochtli kome su u datum koji smo konvertirali kao 29. studeni na najokrutniji način prinošene ljudske žrtve

Tog dana bio je Dan Republike u SFRJ koji se slavio u čast zasjedanja AVNOJ-a kada je uspostavljena komunistička Jugoslavija. Na grbu Jugoslavije nalazio se natpis ovog datuma, ispod kojeg je bilo šest baklji koje su predstavljale 6 republika. Od Prometeja pa nadalje imamo baklje prosvjetljenja. Baklja prosvjetljenja inače je i jedan od glavnih simbola raznih hermetičkih i tajnih škola. Zanimljivo je da je ispočetka na grbu Jugoslavije bilo 5 baklji, iako je bilo 6 republika i veliko je pitanje zašto je bilo 5 a ne 6 baklji. U tradiciji satanističkih obreda žrtvovanja često imamo 5 baklji na iscrtanom pentagramu gdje se odvija ritual ljudskog žrtvovanja.

Grb komunističke Jugoslavije s 5 baklji

5 svijeća na sotonističkom pentagramu za žrtvovanje. Ne zaključujemo ništa, samo nam je čudno otkud 5 baklji ispod petokrake (pentagrama) ako je bilo 6 republika u SFRJ

29. studeni u katoličkom kalendaru rezerviran je za Svjetlanu, odnosno Iluminatu, kao i za svetog Saturnija, dok je kod Rimljana taj dan bio posvećen Saturnu i njegovim sinovima. Podsjetimo da su Kron, Seth, Saturn paralelna božanstva, varijacija toga u kršćanstvu je Sotona. Vrlo zanimljivo.

Razmak od 52 dana unatrag od 7. listopada pada na 15. kolovoza. Dana 15. kolovoza 2023.  (katolička Velika Gospa, početak žetve prirodnog kalendara) izraelske snage ubijaju dvoje palestinskih civila a vođe Hezbolaha prijete ratom koji će Izrael vratiti u kameno doba.

Napisat ćemo kronologiju datuma u razmaku otprilike 52 dana a koji su značajni u raznim duhovnim i religijskim tradicijama na ovaj ili onaj način, no nećemo ovdje posebno o njima.

20. siječanj

13.ožujak

1. svibanj

24. lipanj

15. kolovoz

7. listopad

29. studeni

DOGAĐAJNICA

29. rujna 1907. započeta gradnja katedrale u Washingtonu.

29. rujna 1917. vijeće Lige naroda odobrilo je britanski prijedlog za uspostavu židovske države u Palestini.

29. rujna 1941. u mjestu Babin Jar u Ukrajini dogodio se najveći masakr u 2.svjetskom ratu kada su nacisti ubili oko 33000 Židova.

29. rujna 1990. završena gradnja katedrale u Washingtonu.

29. rujna 2023. u Pakistanu se tijekom procesije u sklopu proslave rođendana proroka Muhameda dogodio samoubilački bombaški napad, a mediji su odmah prenijeli da je ubijeno 52 ljudi.

 

Samoubilački napad u Pakistanu za vrijeme proslave rođendana Proroka Muhameda, 29. rujna 2023.

7. listopada dogodio se čuveni napad Hamasa u Izraelu nakog kojeg je uslijedio krvavi sukob kojem se ne nazire kraj. 70 Hamasovih terorista prema medijskim podatcima ubilo je 52 ljudi a 40 kuća srušilo. Ovdje imamo sve brojeve iz članka: 7 (7.listopad, 70 Hamasovaca) 52 (52 žrtve), 40 (40 srušenih kuća)

7. listopada 2001. SAD je pokrenuo ”rat protiv terorizma” napadom na Afganistan.

Tragedija u Izraelu nakon užasnog napada Hamasa na civile 7. listopada 2023.

BROJ 52 U PONAVLJANJU

Ovdje bi se sustavnijim istraživanjem zacijelo još mnogo toga zanimljivog moglo naći. A sad ćemo pokazati kako se broj 52 često provlači u izraelsko-palestinskom sukobu.

2. ožujka 2008. izraelske snage u uličnim sukobima ubile su 52 Palestinaca u Gazi.

13. srpnja 2014. u bombardiranju Gaze smrtno je stradalo 52 ljudi.

12. veljače 2015. u jednom danu stradalo je 52 Palestinaca u Gazi.

20. studenog 2018. (u pučkom vjerovanju Slavena i ostalih naroda datum vezan za prinos žrtve vuku u obliku ovce, tog dana bio je i svirepi zločin tzv. JNA i srpske vojske nad hrvatskim civilima na Ovčari kod Vukovara) organizacija Defence for Children Palestine objavila je da je te godine u Gazi ubijeno 52 djece.

14. svibnja 2018. (13. svibanj također je bitan dan u stelarnim odnosima, Majčin dan i sl.) U povodu 70. godišnjice osnutka države Izrael SAD su otvorile veleposlanstvo u Jeruzalemu. Trump je htio Jeruzalem proglasiti glavnim izraelskim gradom. Uslijedio je prosvjed Palestinaca. Izraelske su snage, prema napisima, ubile su 52 ljudi. Neki od muslimanskih zvaničnika izjavili su da je to potez koji najavljuje novu kolonizaciju. Opet imamo kombinaciju brojeva 7 (70. godišnjica) i 52 (52 ubijenih)

16. svibnja 2021. zvaničnici su objavili da je u proteklih 6 dana u sukobima u Gazi stradalo 52 djece.

31. listopada 2023. palestinski zvaničnici izvijestili su da je tijekom izraelskog napada u Jabaliji stradalo 52 Palestinaca.

2. studenog 2023. (Dušni dan također ima svoje varijacije u raznim religijskim tradicijama) palestinski zvaničnici objavili su da su od početka sukoba uništene 52 džamije.

UMJESTO ZAKLJUČKA

I za kraj, odustajemo od bilo kakvog suda i zaključka. Mozgovna gimnastika nikome nije naškodila, ali svatko bi trebao za sebe povezivati stvari i formulirati zaključke, jer ako to ne učini, netko će drugi to učiniti za njega, a on će misliti da je sam zaključio. Cilj ovog članka jeste poticaj na vlastito mišljenje svakog pojedinca kroz komparativni pristup i uočavanje zajedničkih svojstava i pojava u različitim filozofijama, religijama, sustavima vjerovanja, predajama i sl. Živimo u vrlo dinamičnom vremenu a stvari koje se događaju u svijetu nisu nimalo lijepe, a povrh svega znaju biti vrlo čudne i nelogične, pogotovo ako pratimo jednostrane izvore informiranja. Zato otvorimo i oči i um!

(Posjećeno 72 puta, 1 posjeta danas)
Close