Izlazak sunca – Radunica, drevni Blagdan ljeta
(Posjećeno 29 puta, 1 posjeta danas)
Written by Josip Pavlović• 2 November 2022• 14:01• Legende, mitovi i običaji
Dana 1. i 2. svibnja 2022. poklapile su se mnoge datumske i astronomske zanimljivosti: Uz mlad mjesec i pomrčinu sunca i muslimanski blagdan Bajram ove je godine došao baš na ovaj datum. Ali bez svega toga 1. svibnja katolički je blagdan svetog Josipa Radnika i međunarodni Praznik rada koji je, kako se svugdje navodi, refleksija na pobunu radnika u Chicagu.
Proslava blagdana sv.Josipa Radnika u Domanovićima
Pobuna radnika u Chichago
Prvi svibanj u komunističkoj propagandi SSSR-a
Međutim, ovaj blagdan ima svoje korijene u dalekoj povijesti i u prirodnom kalendaru kretanja sunca kroz kolo godine i određivanja aktivnosti vezanih za sam život.
Na ovaj dan brojni su stari narodi, među kojima i Slaveni, obilježavali su početak ljeta pa su imali i određena imena za ovaj blagdan. Kelti su ga zvali Beltana a Slaveni blagdan boga Roda, Radonica ili Rodonica, što je skoro i sinonim jer rod (narod) je u tom periodu vršio sjetvu i radosno slavio rad koji će ponovno u konačnici donijeti rod-urod (koncem srpnja i početkom kolovoza/Ilindan-Perundan).
Slavenski bog Rod, stvoritelj svemira i drugih bogova
Radunica ima značenje i Dan radosti. U našem podneblju ljudi su se do u skora doba držali ovih drevnih principa. Prvog svibnja bi se sadilo i sijalo povrće, za Ivandan (ljetni solsticij) bi cvjetalo a za pravoslavni Ilindan (Aliđun, Perundan) bila bi berba. U mnogim našim krajevima očuvao se i običaj paljenja svijeća slično kao za Svi Svete. U kotaču godine ova dva datuma su oponenti, početak svibnja bio je početak ljeta a početak studenog – početak zime. Vjerovalo se da se tada svijet živih i svijet mrtvih dodiruju i ti datumi bili su posvećeni precima. Noć koja prethodi Radunici nazivala bi se Noć predaka. U pravoslavlju također postoji blagdan Radunica ali on je vezan za Uskrs, dakle nije fiksan, dok je staroslavenska Radunica izričito 1. svibnja (ili nekog susjednog datuma, ovisno o podneblju).
Običajno je bila slična Jurjevu (Jarilovdanu) budući da se nalazi između katoličkog i pravoslavnog blagdana. U kontekstu povijesnog kontinuiteta drevnosti na našem području nije čudno što su i muslimani slavili Jurjevo (Đurđevdan). Budući da jaje simbolizira mjesto iz kojeg se rađa život, bojanje i natjecanje u jajima (tucanje, kotrljanje jaja niz brijeg), jaja su postala simbol i Uskrsa i Radonice. Za blagdan bili bi upriličeni različiti plesovi oko vatre koja simbolizira život sam.
Ukrašavanje i bojanje jaja za Uskrs ima svoju dugu tradiciju i povijest
Iako danas gotovo nitko nije ni čuo za ovaj blagdan, osobine koje su vezane za njega sačuvale su se kroz narodne i vjerske običaje. Za drevne narode bio je posebno značajan izlazak sunca na ovaj datum jer sunce bi odagnalo sve nedoumice i tame noći, preci bi blagoslovili novo rađanje života. I mi smo ga uhvatili s gabeoskog brijega, pored crkve svetog Stjepana, s mjesta na kojem se po mišljenju Salinasa Pricea nalazilo Trojanski opservatorij.
Knjiga Salinasa Pricea Homerski šapati daje nam odličnu Astro-toponimsku komparaciju Gabele i Hisarlika, u kojoj naše podneblje mnogo više odgovara opisima iz Ilijade i Odiseje, nego što je to slučaj s Trojom u Turskoj.
Izlazak sunca sniman s oltara u Gabeli 1.svibnja 2022.
Trenutačno radimo na snimanju svih važnih položaja izlaska sunca na ovom mjestu, a to su počeci i sredine godišnjih doba s tim da je današnje računanje vremena pomaknuto. Danas je 1.svibanj sredina proljeća a drevnim je bio početak ljeta.
Mnoga poklapanja glede položaja izlaska i zalaska sunca zaista su prisutna pa iz tih razloga imamo razloga vjerovati u pretpostavku Salinasa Pricea ali te ćemo stvari zasebno obraditi. Uživajte u videu izlaska sunca uz instrumental pjesme Planina, grupe Terra Slaves. Ako ste mislili da je ptica koja na početku videa ulijeće u kadar i leti prema suncu montirana, varate se! Sve je priRODno! Zato čitajmo znakove pored puta…
Udruga PETKA Perunika osnovana je 2021. a središte joj je u Čapljini. Cilj našeg djelovanje prvenstveno je jačanje svijesti o našem zavičaju, povijesti, običajima, flori i fauni kroz različite vrste izraza – umjetnost, kulturu, ekologiju i turizam koji su sadržani i u samom naslovu udruge: P-povijena, E-ekološka, T-turistička, K-kulturna.